AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

AB İran’la çalışan firmaların zararını karşılama peşinde

Ülkesi Avrupa Birliği AB’nin dönem başkanlığını yürüten Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, AB İran’da faaliyet yürüten firmaların uğradıkları hasarları telafi etme ve mali işbirliği yollarını belirleme peşinde olduğunu açıkladı.

AB Dışişleri Bakanları’nın Viyana’da düzenleyecekleri oturumun arifesinde bu açıklamayı yapan Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Amerika yönetiminin uluslararası arenalarda izlediği tek yanlı politikaları eleştirerek, Washington’un politikaları dünyada güvensizlik şartlarını tırmandırdığını belirtti.

Amerika yönetiminin dünya ticaretten örgütünden ve İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilme kararına değinen Bakan Kneissl, Amerika’nın İran’a dayattığı yaptırımların yeniden uygulanması Avrupalı firmaları etkileyebileceğini ve bu yüzden Amerikalı yetkililere bu durumun Çin’in yararına olabileceğini izah etmeye çalıştığını ifade etti.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini ilan etti ve 7 Ağustos 2018’de de İran’a nükleer yaptırımların bir bölümünü yeniden uygulamaya başladı. Ancak Trump’ın bu hareketlere başta Bercam tarafları olmak üzere uluslararası camianın sert eleştirileri ile karşılaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.