AvrupaHaberler

AB: Kudüs, Tel Aviv değildir

AB dışişleri bakanları, “Kudüs’te inşaat yapmanın Tel Aviv’de inşaat yapmaktan farkı yok” diyen siyonist rejim İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya tepki gösterdi.

AB dışişleri bakanlarının toplantısına katılan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, İsrail hükümetinin tutumundan “çok rahatsız olduklarını” belirterek, “Son derece açık bir şekilde, Kudüs’ün, Tel Aviv olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Netanyahu, dün yaptığı açıklamada, “Kudüs konusundaki politikalarının son 42 yıldır İsrail hükümetlerince takip edilen politikalarla aynı olduğunu ve değişmeyeceğini” belirterek, Tel Aviv ya da Kudüs’te yeni konut inşa etmek arasında fark olmadığını demişti.

Netanyahu hükümeti, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın İsrail ziyareti sırasında, işgal altında tuttuğu Filistin toprağı Doğu Kudüs’de 1600 yeni konut inşaatına izin vermiş, bu hareket ABD, AB ve Rusya tarafından kınanmıştı.

AB Dönem Başkanı İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, İsrail’in uluslararası hukuka aykırı her türlü yerleşim faaliyetlerini kınadıklarını hatırlatarak, İsrail’in işgal altında tuttuğu topraklarda yürüttüğü bu tür faaliyetleri derhal ve tamamen dondurmasını istediklerini, bu politikayı sürdüreceklerini söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, “Netanyahu’nun açıklaması tamamıyla, baştan sona kabul edilemez” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da AB’nin İsrail’e mesajının çok açık olduğunu belirterek, “Yerleşim yerleri hukuka aykırılık yanında iki devletli çözüme gidecek, Filistinliler ve İsraillilerin güvenliğine ve haklarına giden yolu tıkıyor” diye konuştu.

AB dışişleri bakanları, bu mesajlarını, ikili temaslar için Brüksel’e gelen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a da verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.