AvrupaHaberler

AB, siyonist rejimi uyaracak

Hamas liderlerinden Mabhuh’un öldürülmesi olayında zanlıların sahte AB pasaportları kullanmasından rahatsız olan AB dışişleri bakanları Siyonist rejim İsrail’i sert dille uyaracak.

Hamas liderlerinden Mahmud el Mabhuh’un 19 Ocakta Dubai’de bir otelde öldürülmesi olayında zanlıların sahte AB pasaportları kullanmasından rahatsız olan AB dışişleri bakanları İsrail’e tepki göstermeye hazırlanıyor.

AB Dönem Başkanı İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, AB’li meslektaşlarıyla toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Son derece hassas ve resmi bir belge olan pasaportların farklı iş ve amaçlar için kullanılmasından son derece endişeliyiz” dedi.

AB dışişleri bakanlarının bu meseleyi tartışarak endişeleri yansıtan bir açıklama yayımlayacağını belirten Moratinos, bugün görüşeceği İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’dan Dubai suikastında AB pasaportlarının kullanılmasıyla ilgili izahat isteyeceğini bildirdi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da Hamas liderlerinden el Mabhuh’a suikastı kınayarak, “Bu suikastın arkasında kim olduğunu ve amacının ne olduğunu birçok insan kadar söyleyebilirim” dedi.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, hafta sonunda yaptığı açıklamada, Dubai suikastında farklı ülkelerin pasaportlarının kullanılması nedeniyle AB’yle kriz yaşanmasını beklemediğini söylemişti.

Uluslararası polis teşkilatı İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan 11 suikast zanlısının İngiliz, İrlanda, Fransız ve Alman pasaportları taşıdığı Dubai polisince belirlenmişti. İlgili ülkelerde başlatılan soruşturmalarda Dubai’ye gitmediklerini ifade eden zanlıların pasaportlarının İsrail gizli servisi Mossad tarafından kopyalandığı ihtimali üzerinde duruluyor.

AB dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, ülke ismi verilmeden “yargısız infazların” ve bu kapsamda AB pasaportlarının kullanılmasının kınanması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.