AvrupaHaberler

AB ülkeleri, ABD ürünlerine vergi uygulanması planını oybirliğiyle destekledi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, ABD ürünlerine ithalat vergilerinin uygulanması planına oy birliğiyle destek verdiği bildirildi.

Reuters’e konuşan bir kaynak, “Avrupa Birliği ülkeleri, Perşembe günü, ABD’nin Avrupa çeliği ve alüminyumuna uyguladığı vergilere yanıt olarak toplam 2.8 milyar avroluk (3.3 milyar dolarlık) ABD ürünlerine ithalat vergilerinin uygulanması planını oybirliğiyle destekledi” dedi.
Kararın Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerektiği, ilgili toplantının 20 Haziran’da düzenleneceği ifade edilen haberde, “İlan edilen tedbirlerin haziran sonu veya temmuz başlarında uygulanmaya konulması gerekiyor” dendi.

Daha önce ABD, ulusal güvenliği gerekçe göstererek çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 oranında ithalat vergilerini getirmişti.

ABD, mayıs ayında Kanada, Meksika ve AB’den yapılan alüminyum ve çelik ithalatında ağır vergi uygulamalarına gidileceğini açıklamıştı. ABD daha önce vergi planını açıklamış ancak AB’den gelen tepkiler üzerine bu planını 31 Mayıs gece yarısına kadar askıya almıştı.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu verginin, çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 olacağını söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise söz konusu kararın açıklanmasının ardından ”Bugün dünya ticareti için kötü bir gün” açıklamasını yapmışt ve ”Avrupa Birliği de ABD’nin bu harekete karşı bir dengeleme hamlesinde bulunacaktır’ demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.