AvrupaHaberler

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Kiev’e gitti

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ukrayna’daki soruna siyasi çözüm bulunmasına destek amacıyla Kiev’e gitti. Ukrayna haber kaynaklarının bildirdiğine göre, Kiev temaslarında başta Ukrayna cumhurbaşkanı olmak üzere muhalefet liderleriyle de bir dizi görüşmelerde bulunacak.

Bu arada Muhalif Anavatan Partisi lideri Yatsenyuk, 2004 anayasasına dönülmesinin ‘cumhurbaşkanının diktatörlük yetkilerini iptal edip ülkeyi yönetme hakkını Ukrayna halkına vereceğini’ söyledi.

Ukrayna parlamentosu ikinci dönemine girerken muhalif milletvekillerinin, cumhurbaşkanının yetkililerini sınırlandıracak yasa değişikliklerine gidilmesi yönünde çağrı yapması bekleniyor.

Muhalif milletvekilleri, hükümet kurulmasında yetkinin meclise verilmesini öngören bir önceki anayasaya dönülmesini istiyor.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in geçen hafta başbakanlık teklif teklifini reddeden Yatsenyuk, muhalif bloğun anayasa tasarısını oylamaya hazır olduğunu belirtti.

Ukrayna’da hükümet karşıtı gösteriler, Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile ticari ilişkilerin geliştirilmesini öngören anlaşmaya imza atmak yerine Moskova’nın 15 milyar dolarlık yardım paketini tercih etmesi üzerine başladı. Moskova, AB ve diğer Batı ülkelerini de Ukrayna’nın içişlerine karıştıkları gerekçesiyle eleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.