FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas adaylık konusunda yalan söylüyor

Filistin Kurtuluş Örgütü Siyasi Daire eski başkanı Faruk Kaddumi, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmama konusunda Filistin halkına gerçeği söylemediğini ve manevra yapıyor olma ihtimalinin uzak olmadığını ifade etti.

Kaddumi, El-Kuds El-Arabi gazetesinde dün (7 Kasım Cumartesi) yayınlanan açıklamalarında, “İstifa tehdidinde bulunup sonra vazgeçmek, bu adamın ilk kez yaptığı bir şey değil. Aynı şeyi Arafat döneminde başbakan iken de yaptı” dedi.

Abbas’ın aday olmayacağını açıklayarak Amerikalılara, Avrupalılara ve Siyonistlere baskı yapma amacı güttüğünü söyleyen Kaddumi, Abbas’ın son anda bu kararından vazgeçeceğine işaret etti.

Öte yanda, İslami Cihad Genel Sekreteri Dr. Ramazan Şallah, İslami Cihad Hareketi’nin 22. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Şam’ın güneyindeki Yermuk Mülteci Kampı’nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Abbas’ın Perşembe günkü konuşmasında birçok şeye işaret olduğunu söyleyerek, bunların en önemlisinin, müzakerelerin çıkmaz sokağa girdiğinin ve bağımsız bir Filistin devleti inşasına götürmeyeceğinin itiraf edilmesi olduğunu belirtti.

Şallah, müzakere sürecinin başarısız olduğunun kabul dilmesinin ardından yapılması gerekenin birlik ve bütünlük temelinde direniş önceliklerinin yeniden belirlenmesi olduğunu söyledi.
İslami Cihad Genel Sekreteri, mevcut şartlarda seçimlerin çözüm olmayacağına, bilakis bölünmüşlüğü daha da derinleştireceğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.