FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas diktası bayram günü camileri kapatacak

Filistin’de hilalin gözle görüldüğüne dair bir bilgi alınamaması sebebiyle Ramazan’ın otuz güne tamamlanacağı ve bayramın da yarın yani 10 Eylül Cuma günü idrak edileceği bildirildi. Bayram münasebetiyle Filistin’de de değişik törenler düzenlenecek ve Cuma günü sabahı bayram namazları kılınacak. Fakat işin ilginç olan yanı Abbas diktasının hâkim olduğu Batı Yaka bölgesinde diktatörlerin insanların bayram namazlarına ve hutbelerine de doğrudan müdahalede bulunmaları.

Abbas hükümetinin Vakıflar Bakanı Mahmud el-Hebbaş’ın aldığı karara binaen Batı Yaka’daki şehir merkezlerinde bayram namazlarının sadece şehir merkezlerindeki bazı açık alanlarda kılınacağı dolayısıyla camilerde bayram namazlarının kılınmaması için yüzlerce caminin o vakitte kapalı tutulacağı bildirildi. Abbas’ın Vakıflar Bakanı açık alanlarda bayram namazlarını kıldıracak imamların isimlerini de kendisi belirledi ve tümünün bakanlık tarafından gönderilecek hutbe metinlerini okumalarını istedi.

Filistin Parlamentosu Genel Sekreteri Dr. Mahmud er-Remhi konuyla ilgili açıklamasında bayram namazının açık alanlarda kılınacağı gerekçesiyle namaz vaktinde camilerin kapılarına kilit vurulması kararı alınmasına tepki gösterdi. Er-Remhi bu kararın bölgede camilerin ve cemaatlerin tamamen Abbas yönetiminin kumandası altına alınması amacı taşıdığını vurguladı.

Gönderilecek hutbe metinlerinde de Abbas yönetiminin Filistin halkının desteğini almadan başlattığı sözde barış görüşmelerinin övülmesi ve halktan bu görüşmelere destek vermesinin istenmesi ihtimalinin bulunduğu dile getirildi. Dr. Er-Remhi açıklamasında bu hususa da temas ederek bayram namazının ve hutbesinin böyle bir amaç için istismar edilmesinin çirkin bir hareket olacağına dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.