FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas, Filistin davasını tasfiye etmek istiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan’daki temsilcisi Usame Hamdan, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın konuşmasının yalan ve iftiralarla dolu olduğunu söyledi.

Abbas’ın konuşmasının dengesiz olduğunu ifade eden Hamdan, “Hamas Hareketi bu adamın sorumsuzluklarına alıştı” dedi.

Hamdan, dün (24 Ekim Cumartesi) El-Cezire kanalına yaptığı açıklamada, Haziran ayında Fetih liderlerinden Ahmet Kurey’in Batı Yaka’da direniş taraftarlarını hedef alan baskı ve gözaltı kampanyalarının Filistin Yönetimi’nin “Yol Haritası” kapsamındaki yükümlülüklerinden biri olduğunu söylemesinden sonra ulusal uzlaşı sürecinde ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Hamas Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal’in Kahire’yi ziyaret ederek Mısır İstihbaratı Başkanı General Ömer Süleyman ile görüşmesinin uzlaşı sürecine hareket getirdiğine işaret eden Hamdan, o dönemde Filistinli gruplarla ve Fetih ile bazı konularda anlaşma sağlandığını ve böylece Mısır’ın hazırladığı uzlaşı taslağının doğduğunu belirtti.

Fetih Hareketi liderlerinden Hüseyin Eş-Şeyh’in Ebu Mazin’in ABD özel temsilcisi George Mitchell’in uzlaşma anlaşmasını imzalaması yönündeki baskısını reddettiğine dair açıklamalarına değinen Hamdan, “Eş-Şeyh niçin konuşmanın geri kalanını açıklamıyor?” diye sordu.

Ebu Mazin’in Mitchell’e Siyonist işgal devletiyle müzakerelerin durmayacağına ve Amerikalı General Dayton’un Batı Yaka’daki projesinin devam edeceğine dair söz verdikten sonra uzlaşının sağlanmasını engellediğini söyleyen Hamdan, Abbas’ın seçim kararı almasını da eleştirerek, Abbas’ın Filistin davasını ve direnişini tasfiye etmek istediğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.