FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas Filistin halkını temsil etmiyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın Filistin halkını temsil etmediğini belirterek, Abbas ve takımının hiçbir zaman Filistin halkının umut ve beklentilerine tercüman olmadığını söyledi.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) dün (01 Şubat Pazartesi) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hamas şunları ifade etti: “Abbas’ın yerleşim birimlerinin üç ay durdurulması halinde görüşmelere başlayacağını kabul etmesi hezimete uğramış birinin psikolojisini, özgürlük yolunda binlerce şehit veren direnişçi ve devrimci Fetih Hareketi’nin de çizgisinden saptığını gösteriyor”.

Yerleşim birimleri inşaatının sürdürülmesini ve Kudüs’ün Yahudileştirilme planını örtmeyi amaçlayan Siyonistlerle onun arkasında duran ABD’nin talebi üzerine görüşme masasına dönmemesi için Abbas’ı uyaran Hamas Hareketi, “Böyle bir tavır geri adım atma anlamına geldiği gibi, Abbas ile Oslo takımının Siyonistlerle Amerika’nın baskısı karşısında nasıl taviz verdiklerini, ilkelerini çiğnediklerini ve düşmanın çıkarını kendi halkların çıkarına tercih ettiklerini de gösteriyor” dedi.

Hamas Hareketi yaptığı açıklamanın devamında, Filistin iç diyaloğunu sabote eden, iç barışın sağlanması için Ortadoğu Dörtlüsü’nün işgal varlığını tanıma şartını Hamas’a dayatmaktan geri durmayan Oslo takımının düşmanla görüşme masasına yeniden dönme kararını şiddetle kınadığını ifade etti.
Dün İngiliz gazetesi The Guardian’a demeç veren Abbas, yerleşim birimlerinin üç ay dondurulması durumunda işgal devletiyle görüşme masasına oturacağını ve işgal devletine karşı silahlı mücadelenin başlamasına da asla izin vermeyeceğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.