FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas giderse kimse üzülmeyecek

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Mahmut Zehhar, Mısır’ın Filistin iç barışı için ortaya koyduğu belgedeki ihtilafların büyük ihtilaflar olmadığını, tarafların birazcık daha esnek davranmalarıyla iç barışın en kısa zamanda sağlanabileceğini ifade etti.

Zehhar, Filistinu’l-Ân internet haber sitesinin kendisiyle bugün (10 Kasım Salı) gerçekleştirdiği röportajda Kahire’ye yaptığı son ziyaretine de değinerek, “İşin doğrusu Kuveyt’te düzenlenen Uluslararası Müslüman Parlamenterler Buluşması’na katılmak için Kuveyt’e giderken Mısır’a da uğradım. Ziyaretimin amacı barış konusunu Mısırlı yetkililerle görüşmek değildi” dedi.

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını ilan etmesinin siyasi bir manevra olup olmadığının sorulması üzerine Zehhar şöyle cevap verdi: “Siyasi manevralar artık Abbas’ın işine yaramaz. Siyasi manevralar, ancak halkı tarafından sevilen bir kişiye yarar.”

Abbas giderse hiç kimsenin ‘ah keşke gitmeseydi’ demeyeceğini söyleyen Zehhar, “Çünkü kendisi Filistin halkına olumlu bir şey getirmedi. Seçimle işbaşına gelen Hamas hareketine kanlı darbe teşebbüsünde bulunan kendisi olduğu halde, insanları Hamas’ın darbe yaptığına inandırmaya çalıştı. Hâlbuki Hamas’ın kurduğu hükümete ve direnişe komplo kuran, darbe yapan ve oyun tezgahlayan; Amerika ve işgal varlığıyla, kendisidir. Abbas ister manevra yapsın, ister yapmasın. Adamın gitmesi gerekiyor. Gittiğinde küçük bir grup dışında kimse de üzülmeyecek. Filistin halkı, kendi liderlerini çıkarmaktan aciz kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.