FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas güçleri, Birzeit Üniversitesi öğrencisini kampüs önünde gözaltına aldı

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri bir yandan işgal güçleriyle güvenlik koordinasyonunu sürdürürken diğer yandan Batı Yaka’da direniş taraftarlarına ve vatandaşlarına baskı yapmaya devam ediyor.

Batı Yaka güvenlik birimleri, bugün (16 Mayıs Perşembe) ikindi saatlerde Birzeit Üniversitesi öğrencilerinden İbrahim El-Amuri’yi Ramallah’ta üniversite kampüsü önünde gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürdü.

Batı Yaka güvenlik birimleri, vatandaşları ve öğrencileri korkutmak ve İslami Direniş Hareketi (Hamas) saflarında siyasi faaliyetlere katılmalarını engellemek ve seçimlerdeki eğilimlerini etkilemek için gözaltı ve ifade vermeye davet operasyonları gerçekleştiriyor.

Bu arada, Filistin Kalkınma ve Basın Özgürlüğü Merkezi “Meda”, Batı Yaka güvenlik birimlerinin gazetecileri ifade vermeye çağırmasından duyduğu endişeyi dile getirerek, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlallerin bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Meda Merkezi, bugün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Genel İstihbarat biriminin Ramallah’ta gazeteci Harun Ebu Urre’yi ifade vermeye davet ettiğini ve ifade vermeye giden Filistinli gazetecinin iki buçuk saat sorguya çekildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (12) içerik yüklenmiştir.