FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas güçleri serbest bıraktıklarını ifadeye çağırıyor

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne ait Eriha Cezaevi’nden son günlerde serbest bırakılan siyasi tutuklular, serbest bırakıldıktan sonra da Genel İstihbarat biriminin baskılarına maruz kaldıklarını söyledi.

Eriha Cezaevi’nden serbest bırakılan gençler yaptıkları açıklamada, bazılarının haftada bir kez ve bazılarının da haftada iki veya üç kez ifade vermeye çağrıldığını ifade ettiler.

Genel İstihbarat subaylarının kendilerine ifade vermeye çağırmaların ilk haftayla sınırlı kalmayacağını ve devam edeceğini söylediklerini belirterek, bu nedenle özgürlüğe kavuşmanın sevincini tam olarak yaşayamadıklarını kaydettiler.

Genel İstihbarat birimi, uzun süren tutukluluk hallerini protesto için açlık grevi yapmalarının ardından bir grup siyasi tutukluyu geçtiğimiz günlerde Eriha Cezaevi’nden serbest bırakmıştı.

Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimleri eski tutukluları ve gençleri sık sık ve sebepsiz yere ifade vermeye çağırarak üzerlerinde baskı oluşturmayı ve psikolojik işkence yapmayı hedefliyor.

Batı Yaka güvenlik birimlerinin ifade vermeye çağırmaları özellikle intifadanın yoğun bir şekilde yaşandığı bölgelerde halk arasında büyük rahatsızlığa neden oluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.