FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas güçleri siyasi tutuklularla ilgili mahkeme kararlarını hiçe sayıyor

Batı Yaka’nın Beytlahim şehri sakinlerinden tutuklu mühendis Nadir Cibran’ın ailesi, mahkemenin Cibran hakkında verdiği kararın Filistin Yönetimi’ne bağlı güçler tarafından uygulanmadığını, mahkemenin kararına rağmen Cibran’ın cezaevinde tutulduğunu belirtti.

Haksız yere içerde tutulmasını protesto etmek için Cibran’ın açlık grevine girdiğini belirten ailesi, Abbas güçleri mahkemenin kararını uygulayıncaya kadar açlık grevini bırakmayacağını ifade etti.

Cibran, mahkeme kararına rağmen zindanda tutulan ilk siyasi tutuklu değil. Ondan önce de onlarca kişi değişik bahanelerle mahkemenin kararlarına rağmen cezaevinde tutulmuş ve bu hukuksuz uygulama insan hakları çevrelerinin tepki göstermesine neden olmuştu.

İşgal rejimine gönüllü hizmetler sunan ve onun adına Batı Yaka’da direnişi bitirmek isteyen Filistin Yönetimi’ne bağlı güçler direniş kokusu aldıkları kişileri takip edip tutuklamaktadır. Onlara göre işgale karşı direnmek ve bunun için araçlar bulundurmak suç olduğu gibi, direnişçilere sempati duymak da suç.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.