FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas güçleri’nin gözaltında yaptıkları işkencenin soruşturulması istendi

Filistin İnsan Hakları Merkezi, 44 yaşındaki Muhammed Abdulkerim Dar Muhammed isimli Filistinlinin Dura beldesindeki Koruyucu Güvenlik birimi tarafından gözaltına alınıp işkence görmesi olayının savcılıkça ciddi şekilde soruşturulmasını istedi.

İnsan Hakları Merkezi temsilcisinin Muhammed Abdülkerim Dar Muhammed ile görüştüğü ve konuşmakta zorlanan Filistinli vatandaşın temsilciye yazılı ifade verdiğini, 27 Nisan’da Koruyucu Güvenlik tarafından savcılık izni olmadan gözaltına alınan vatandaşın sorgulanması sırasında işkence gördüğünü ve başının duvara vurulduğunu, bu nedenle serbest bırakıldıktan sonra dahi konuşamadığını söyledi.

Muhammed Abdülkerim Dar Muhammed isimli Filistinlinin Koruyucu Güvenlik biriminde işkenceye maruz kalmasını kınayan Filistin İnsan Hakları Merkezi, savcılıktan konuyla ilgili inceleme başlatılmasını ve suçluların cezalandırılmasını istedi.

İşkencenin Filistin hukukuna göre yasak olduğunu ve uluslararası anlaşmalar tarafından büyük bir suç kabul edildiğini ifade eden Filistin İnsan Hakları Merkezi, işkence cezalarının zaman aşımına uğramadığına da dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.