FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas: HAMAS devrilmezse ülkeyi terkedeceğim

Siyonist işgal devleti iç istihbarat birimi Şabak’ın başkanı Yuval Diskin, Siyonist Savaş Bakanı Ehud Barak ile Ramallah yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ın Kudüs’te ABD Başkonsolosu’nun konuğu olarak gizlice buluştuklarını söyledi.

Diskin, Siyonist Devlet Televizyonu’nun 2. kanalında 16 Nisan Cuma günü yayınlanan programda, Abbas’ın görüşme boyunca barış sürecindeki tıkanma nedeniyle ümitsiz göründüğünü belirterek, görüşmede Filistin’deki son gelişmelerin ve Hamas’ın Gazze’deki hakimiyetinin ele alındığını bildirdi.

Abbas’ın Barak’a sitem ederek “Siz benim siyasi programımın çökmesi için çalışıyorsunuz” dediğini ifade eden Diskin’e göre Abbas, siyasi projesinin çökmesinin Hamas’a yarayacağını ve bu durumun Siyonist işgal devleti için tehlikeli olacağını söyledi.

Diskin, Abbas’ın görüşmede Barak’a, “Hamas Hükümeti’nin devrilmesi ve barış sürecinde ilerleme sağlanması için bir zaman dilimi belirlemiştik fakat bu gerçekleşmedi” dediğini bildirdi.

Diskin’in anlattığına göre Abbas, Barak’la yaptığı görüşme sırasında Siyonist Savaş Bakanı’na şunları söyledi: “Bu davranışlarınız Hamas’ı güçlendiriyor ve halk arasındaki desteğini artırıyor. Bugün Halit Meşal Arap ülkelerinin birçoğunu geziyor ve devlet başkanları gibi karşılanıyor. Gittiği yerlerde saygı görüyor. Ziyaret ettiği birçok ülkede, özellikle Filistin iç diyaloğuyla ilgili anlattıklarına ikna oluyorlar. Heniyye, Arap ve İslam ülkeleri başkanlarına mektuplar gönderiyor. Birçoğu onun siyasi tezine katılmaya başladı.”

Şabak Başkanı, Abbas’ın Barak’tan Hamas’ın devrilmesi için net bir siyasi programın başlatılmasını isteyerek, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde istifasını sunarak Arap ülkelerinden birinde yaşamını sürdüreceğini söylediğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.