FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas ile zirve talebimiz olmamıştır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Muhammed Nasr, Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal ile başkanlık süresi sona eren Ramallah Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı bir araya getirme çabaları olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Suriye’nin önerisinin Filistin uzlaşısıyla ve bölünmüşlük halinin sona ermesiyle ilgili olduğunu belirten Nasr, bu tür bir zirvenin yapılmasının ise Suriye tarafından gündeme getirilmediğini bildirdi.

Hamas lideri Muhammed Nasr, bugün (10 Ocak Pazar) basına yaptığı açıklamada, Hamas heyetinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed tarafından kabulü sırasında Suriye’nin Filistin’de uzlaşının sağlanması yönündeki arzusunu vurguladığını fakat hiçbir şekilde Meşal ile Abbas arasında bir görüşme önermediğini söyledi.

Suriye’nin ulusal uzlaşı çabalarına aracılıkta kendisini alternatif olarak öne sürmediğini kaydeden Nasr, “Suriyeliler kimseye rakip olarak bu işe gireceklerini ne geçmişte ne de şu anda bize söylediler” dedi.

Ulusal uzlaşıya hizmet edecek bir strateji çerçevesinde Meşal ile Abbas arasında gerçekleşecek bir zirveyi Hamas’ın veto etmeyeceğini ifade eden Nasr, “İşgalciyle mücadelede ulusal uzlaşı bizim için stratejik bir hedeftir. Bu tür bir zirvede sorun zirvenin nerede yapılacağında değil. Bilakis zirvenin gündemindedir. Biz gündemi tamamen ulusal çıkarların belirlemesi taraftarıyız” şeklinde konuştu.

Nasr, Hamas’ın Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden Hamas ile Mısır arasındaki ilişkileri düzeltmesi için aracı olmasını isteyip istemediği yönündeki bir soruya ise şöyle cevap verdi: “Arapların hepsinin Filistin davasında büyük rolü olması gerekir. Suudi Arabistan’ın ve diğer Arap ülkelerinin ambargonun ağırlaştırıldığı ve çelik duvarın inşa edilmeye başlandığı bu aşamada Filistin’deki duruma bir çıkış yolu bulmaları gerekir.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.