HaberlerİranOrtadoğu

Abbas Irakçi: Nükleer anlaşmayı diğer konulara bağlamak kabul edilemez

İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Abbas Irakçi, İspanya’da yayınlanan El País gazetesine verdiği röportajda nükleer anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Irakçi, “Nükleer anlaşmayı diğer konulara genellemek mümkün değildir. Eğer Batı buna odaklanırsa nükleer anlaşma ortadan kaldırılacaktır” dedi.

Irakçi ilaveten, “İran, söz verdildiği üzere Avrupalıların yeni ekonomik paketini bekliyor” ifadesini kullandı.

İran ile yapılan nükleer müzakerelerin başlangında anlaşmazlıkların bulunduğunu hatırlatan Irakçi, şunları konuştu: Ancak hepimiz nükleer meselesini diğer konulardan ayrı olarak incelemeye karar verdik. Buna odaklanarak sorunları çözmeye çalıştık. Bu yüzden müzakereler başarılı oldu.

Abbas Irakçi sözlerine şöyle devam etti: ABD, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler, İran’ın balistik füze programı ve farklı bölgesel görüşüne sahip olduğunu biliyordu ve bu sorunları nükleer meseleyle karıştırmamaya karar verdiler.

İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı, “Eğer Avrupalılar nükleer anlaşmayı başka meselelere bağlamak isterlerse, anlaşmayı kaybederek diğer sorunları daha karmaşık bir hale getireceklerdir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.