FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas işbirlikçilik yaparken suçüstü yakalandı

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Dr. Ramazan Şallah, başkanlık süresi biten Mahmud Abbas’ın Goldstone Raporu’nun ertelenmesini istemesinin ulusal uzlaşı çabalarını yerle bir ettiğini ve süreci başlangıç noktasına geri döndürdüğünü söyledi.

Şallah, “Filistin” Gazetesi’nin bugünkü (11 Ekim Pazar) sayısında yer alan açıklamalarında, Kahire Anlaşması’nın ertelenmesinin söz konusu olduğunu ve uzlaşı adımlarının Abbas’ın istediği şekilde yürüyemeyeceğini kaydetti.

Mahmud Abbas’ın son tavrının hesap hatası veya baskıların sonucu olmadığını belirten Şallah, Abbas’ın tavrının öteden beri direnişi hor gören anlayışının ürünü olduğunu söyledi.

Uzlaşıyla ilgili yaklaşımın Goldstone Raporu’nun görüşülmesini erteleten Abbas Yönetimi’ne sorulması gerektiğini ifade eden Şallah, “Biz, tüm sorunlara rağmen uzlaşı yoluna çıkmak üzereydik ki, bu yolda harcanan tüm çabaları Mahmud Abbas son tavrıyla yerle bir etti” dedi.

Uzlaşı için yapılacak tüm çabaların direniş seçeneğini koruyan ve gasbedilen hakların geri alınmasının tek yolu olarak benimseyen anlayış temeli üzerine kurulması gerektiğine işaret eden Şallah, Abbas’ın Oslo Anlaşması çerçevesinde yürüttüğü barış planlarının daha çok toprak kaybından ve daha çok Yahudi yerleşim birimi inşa edilmesinden başka bir sonuç doğurmadığını belirtti.

Mahmud Abbas’ın yerli ve uluslararası birçok insan hakları kuruluşunun çabalarını boşa çıkardığını ifade eden Ramazan Şallah, raporda direniş gruplarının terörle suçlanmasının çok öneli olmadığını, bunun alışılmış bir dil olduğunu, Siyonist işgalcinin ilk kez suçlanıyor olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Şallah, Abbas’ın düşmanın kanlı ellerini yıkarken tüm dünya tarafından suçüstü yakalandığını söyledi.

Abbas’ın raporu erteletmesine gerekçe olarak Arapların baskısını göstermesine de değinen Şallah, bu gerekçenin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Mısır, Dışişleri Bakanı’nın diliyle erteleme kararından son anda haberdar olduklarını açıkladı. Abbas’a mı inanalım, Mısır’a mı?” şeklinde konuştu.

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın da erteleme kararı hakkında “mide bulandırıcı bir karar” dediğini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.