FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas-Meşal görüşmesinden sonra 90 kişi tutuklandı

Batı Yaka’daki siyasi tutuklu yakınları, Fetih ve Hamas arasında Kahire’de uzlaşı görüşmeleri devam etmesine rağmen Ramallah yönetimine bağlı güçlerin tutuklamalara devam ettiğini belirtti.

Tutuklu yakınlarının oluşturduğu komisyon tarafından yapılan açıklamada, Fetih lideri Mahmut Abbas ile Hamas lideri Halid Meşal arasında Kahire’de yapılan görüşmeden şimdiye kadar 90’dan fazla kişinin tutuklandığı belirtilerek, bu süre içinde 150 kişinin ifade için merkezlere çağrıldığı ve 17 öğretmenin de görüşleri nedeniyle görevden alındığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca şunlara dikkat çekildi: “Fetih ve Hamas arasında Kahire’de yapılan görüşmelerin olumlu bir hava içinde sürdüğüne dair haberler gelmesine rağmen, siyasi tutuklular dosyası bir türlü çözüme kavuşmuyor, görevden alınanlar da görevlerine dönemiyor. Bu sorunların çözümü için 15 Aralık tarihi verilmesine rağmen, ay sonuna yaklaştığımız şu günlerde bu konuda bir çözüm göremiyoruz.”

Açıklamada ayrıca bütün Filistin halkı, Perşembe günü “hak ihlalleri görüşmeleri sabote eder” başlığıyla yapılacak gösteri ve yürüyüşe davet edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.