FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri 6 siyasi tutukluyu serbest bıraktı

Başkanlık süresi bittiği halde yönetimde kalmaya devam eden Mahmut Abbas’a bağlı milis güçler, kırk günden beri açlık grevi sürdüren Hamas’a mensup altı siyasi tutukludan önce dördünü ardında da diğer ikisini bu akşam serbest bıraktı.

Abbas zindanlarında bulunan Visam El-Kavasimi’nin annesi yaptığı açıklamada, Abbas yönetiminin oğluyla birlikte Muhenned Neyruc, Mecd Abid ile Ahmed El-Uveyvi’yi serbest bıraktığını belirtti.

El-Kavasimi’nin annesi açıklamanın devamında, serbest bırakılanların çok yorgun ve bitkin olduklarını, mutlaka müşahede altında bulunmaları gerektiğini belirterek, serbest bırakma işinin tamamlanıp diğer siyasi tutukluların da serbest bırakılmaları gerektiğini ifade etti.

Bu akşam (6 Ocak Perşembe) serbest bırakılan tutuklular, mahkemenin haklarında verdiği serbest bırakılmaları kararının uygulanması, yaşadıkları şartları protesto etmek ve yaşananlara dikkat çekmek için kırk gün önce açlık grevine başlamıştı. Onların açlık grevine paralel olarak hem Hamas hareketi hem de tutuklu aileleri Abbas yönetimine baskı yapmak için birçok etkinlik düzenlemiş ve birçok girişimde bulunmuştu.

Kırk gündür açlık grevi yapan altı Hamas mensubunun bu akşam serbest bırakılmaları üzerine bir açıklama yapan Hamas liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil, tutukluların serbest bırakılmasının gecikmiş doğru bir adım olduğunu söyledi.

El-Berdevil devamla, bu adımın Abbas zindanlarında bulunan yüzlerce tutuklunun da serbest bırakılmasına yardımcı olmasını umduklarını belirtti.

Haberi doğrulayan onuncu hükümetin Maliye Bakanı Dr. Ömer Abdurrazık ise, Abbas yönetiminin açlık grevindeki tutukluları serbest bırakmasının doğru bir adım olduğunu ve bunun diğer tutukluların da serbest bırakılmasına vesile olması gerektiğini belirterek, bu adımın iç barışın sağlanmasına da zemin hazırlayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (17) içerik yüklenmiştir.