FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri cami imamlarına baskı yaptı

Abbas milisleri Batı Yaka’daki camilerde mahsur ve mazlum Gazze halkıyla dayanışmaya çağıran dört cami imamını merkezlere çağırıp saatlerce ifadelerini aldıktan sonra serbest bıraktı.

Mahalli kaynaklar dün (10 Ocak Pazar) şu bilgiyi verdiler: “Abbas milisleri Tulkerem’de şehrin en büyük camisi olan Yeni Camii imam hatibi Şeyh Ammar Mennâ’, Ravda Camii imamı Şeyh Mahmud el-Husari, Yunus Camii imamı Şeyh Remzi Naaluh ve Şuveyke Camii imamı Şeyh Mahmud Talib’i ifade için merkezlere çağırdılar. Saatlerce süren sorguda, imam hatiplerin cami hutbelerinde niçin Gazze kuşatmasını ve yapılan çelik duvarı konu ettiklerini sorguladılar.”

Kaynaklar devamla, imam hatiplerin ifadelerini alan milislerin onları tehdit ettiklerini buna karşın imamların Gazze halkıyla dayanışmanın, onları gündeme getirmenin ve sorunlarını paylaşmanın bir görev olduğunu belirttiklerini, milislerin maaşlarını kesme tehditleri karşısında ise imamların bunun hak ve doğru olanı söylemekten kendilerini engelleyemeyeceğini ifade ettiklerini söylediler.

Ramallah yönetiminin bu uygulaması yeni ve ilk değil. Daha önce de benzer tutumlar sergileyen ve imam hatipleri tutuklayan Ramallah yönetimi, bir kısmını görevden alırken, bir kısmına da hutbe verme yasağı getirmişti. Bu durum, Ramallah yönetiminin ifade özgürlüğüne saygı gösterdiği iddiasını da tamamıyla yalanlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.