FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri, El-Halil’de cuma namazı kılınmasını engelledi

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milis güçleri, Batı Yaka’da Filistinli milletvekilleri Ahmed Ebu Cuheyşe ve Nayif Er-Recub’un El-Halil kenti camilerinde hutbe vermesini engelleyerek camilerden birini kapattı ve cemaatin Cuma namazı kılmasına izin vermedi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin yerel kaynaklardan ve görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, Abbas milisleri elliyi aşkın askeri araçla Dura beldesine baskın düzenleyerek beldedeki “Büyük Cami”yi kuşattı.

Camiye baskın düzenleyen milis güçleri, milletvekili Şeyh Nayif Er-Recub’u camide hutbe vermemesi için tehdit etti. Cemaate de saldıran ve camiden çıkmalarını isteyen milis güçleri, “Büyük Cami”de Cuma namazı kılınmayacağını ilan ederek camiyi kapattı.

Görgü tanıkları, onlarca milisin camiyi her yönden kuşattığını ve cemaatin camiye girmesine izin vermediğini bildirdi.

Milis güçleri birkaç gün önce de Büyük Cami imamı Şeyh Muhammed İsmail El-Harub ve müezzini Şeyh Hüseyin İsmail El-Harub’u kaçırmıştı.

Mahmud Abbas’a bağlı milis güçlerinin 25 askeri araçla El-Halil’in batısındaki İzna beldesinde Saad bin Muaz Camisi’ne baskın düzenlediği ifade edildi.

Milis güçlerinin Ramallah’taki gayrımeşru Selam Feyyad hükümetinin sözde Vakıflar Bakanlığı’na bağlı iki imamı da beraberlerinde getirdikleri kaydedildi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, milis güçleri milletvekili Muhammed Mutlak Ebu Cuheyşe’nin hutbe vermesini engelledi. Milis güçlerinin tavrı nedeniyle Ebu Cuheyşe’nin ve cemaatin büyük bir bölümünün camiyi terk ettiği bildirildi.

Abbas milislerinin Hamas üyesi ve sempatizanı imamların hutbe vermesini engellemek üzere El-Halil vilayetinde birçok camiyi kuşattığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.