FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri HAMAS üyelerini serbest bırakmıyor

Bağımsız İnsan Hakları Heyeti “Divanu’l-Mezalim”, Batı Yaka’da milis güçlerince gözaltına alınan İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyelerine işaret ederek, sivillerin Ramallah’taki Oslo yönetimine bağlı askeri mahkemelere çıkarılmamasını istedi.

Bağımsız İnsan Hakları Heyeti, dün (11 Ağustos Çarşamba) konuyla ilgili bir bildiri yayınlayarak, sivillerin askeri mahkemelere çıkarılmasından ve bu mahkemelerde siviller hakkında verilen kararlardan duyulan kaygıyı dile getirdi.

Bildiride, Ramallah yönetimine bağlı askeri mahkemelerin siviller hakkında verdiği kararlarla ilgili onlarca şikayet başvurusu yapıldığını bildiren Bağımsız İnsan Hakları Heyeti, özellikle kararlarının temyiz edilemez olması nedeniyle bu mahkemelerin adil yargılamadan yoksun olduğunu kaydetti.

Bildirinin sonunda adil yargılamanın ve temyiz hakkının sağlanması için çalışılması gerektiğine işaret eden Bağımsız İnsan Hakları Heyeti, askeri mahkemelerce verilen kararların iptal edilerek bu kararlar doğrultusunda hapsedilenlerin serbest bırakılmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.