FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri, Kassam komutanını kaçırdı

Batı Yaka’da İslamî Direniş Hareketi mensuplarına düşman adına baskı ve baskınlarını sürdüren Abbas milisleri, dün Cenin mülteci kampına girerek daha önce işgal güçleri tarafından tutuklanıp serbest bırakılan Kassam komutanlarından Muhammed Esad Ebu Halife’yi kaçırdı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Hamas, Kassam komutanı Ebu Halife’nin hayatından tamamıyla Cenin’deki milis güçleri sorumlu tuttuğunu belirterek, Ebu Halife’nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Abbas milisleri bir hafta önce, işgalcilerin serbest bırakmasından bir gün sonra Kassam komutanının evini basmış, kimlik tespiti için merkeze gelmesi istemişti.

40 ay idari olarak işgal zindanlarında esir tutulan Ebu Halife altı gün önce serbest kalmıştı. İşgal zindanlarında geçirdiği son 40 ay ile birlikte zindanda geçirdiği toplam süre 17 yıla ulaşmış oldu.

Ebu Halife en son 22 Şubat 2007 yılında işgal askerleri tarafından tutuklanmıştı. Cenin’deki evini basan işgal askerleri onu alıp yalın ayak sorgu merkezine götürmüştü. Merkezde üç ay ağır işkenceler uygulamasına rağmen kendisinden bilgi alamayan işgal askerleri onu idari olarak zindanda tutmaya başladılar. 2007 yılından beri hiçbir şeyle suçlanmaksızın zindanda tutulan Ebu Halife geçen hafta serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılmıştı bırakılmasına ama bu kez de işgalcilerin ileri gücü durumunda olan Abbas milisleri tarafından kaçırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.