FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri müzakere karşıtı konferansa izin vermedi

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milis güçleri dün (25 Ağustos Çarşamba) Filistinli grupların ve bağımsız isimlerin düzenlediği “Sabiteleri Savunma ve Doğrudan Müzakereleri Reddetme” konferansını engelledi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Demokratik Halk Cephesi, Halk Partisi ve Ulusal Girişim Hareketi, doğrudan müzakereleri reddetmek üzere Batı Yaka’da ve Gazze’de aynı anda konferans düzenlemeye ve dört yüzden fazla bağımsız şahsiyetin de imza atacağı bir bildiri yayınlamaya hazırlanıyordu.

Sadece Gazze’de yapılabilen konferansa katılanlar, Batı Yaka’da Abbas milislerinin konferansı engellemesini kınadı.

Konferans sonrası yayınlanan bildiride, “Bizler bu adımın, müzakereleri reddeden geniş halk kesimleri adına ulusal vicdanın sesini yükselten samimi vatandaşların çabalarına vurulmuş tehlikeli bir darbe olduğunu, İsraillilerin şartlarıyla Amerikalıların direktifleri doğrultusunda gerçekleştiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Gazze’deki konferansın katılımcıları, Batı Yaka’daki konferansın engellenmesinin kazanımlardan geri adım atma ve Filistin halkının tamamının reddettiği baskı ve susturma politikasına dönme anlamına geldiğini ifade etti.

Katılımcılar, ifade ve toplantı özgürlüğünün çiğnenmesinin Filistin anayasasına ve Filistin halkının geleneklerine de aykırı olduğuna dikkat çekti.

Bildiride ayrıca “Filistin resmi yönetiminin dış baskılara karşı konumunu güçlendirmek üzere vatandaşlarının sesine kulak vermesi gerekir” denildi.

Gazze’deki konferansa katılan Filistinli gruplar, sivil toplum örgütleri ve bağımsız isimler, Siyonist işgalciyle doğrudan müzakerelere başlama kararına karşı bir hareket planını uygulamaya koydu.

Doğrudan müzakereleri reddeden katılımcılar, Filistin halkının sabitelerinin ve haklarının korunması gerektiği noktasında birleşti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.