FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milisleri tutuklamalarını artırdı

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas başkanlığındaki Ramallah yönetiminin Mescidi Aksa’ya destek gösterilerini bastırma kararını ortaya çıkardı.

Bugün (18 Mart Perşembe) konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan El-Beyan Enformasyon Merkezi, Abbas milislerinin dün Batı Yaka’da Mescidi Aksa’ya destek için gösteri yapan Filistinlilerden birçoğunu gözaltına aldığını açıkladı.

Fetih güvenlik birimlerinin yaşları 16 ile 22 arasında değişen ve Siyonist işgal devletinin kutsal mekanlara yönelik ihlallerini protesto edenlerin isimlerini içeren bir liste aldığı ve listedeki isimlere yönelik gözaltı operasyonları başlattığı bildirildi.

Öte yandan Nablus, El-Halil, Tulkerem ve Kalkiliya gibi Batı Yaka’nın büyük kentlerinde yaşayan onlarca Filistinli gencin de Abbas’a bağlı milis güçlerince ifade vermeye çağrıldığı, imamlar ve vaizler hakkında halkı gösteri yapmaya kışkırttıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Abbas milisleri Batı Yaka’da görev yapan imamları yarını Kudüs ve Mescidi Aksa’ya destek için seferberlik günü ilan eden Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin çağrısına uymamaları yönünde uyardı.

Fetih yönetimine bağlı milis güçleri Batı Yaka’da gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerde Siyonist işgal güçleriyle birlikte ortak devriyeye çıkmış ve Siyonist güvenlik çevreleri, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milis güçlerinin Batı Yaka halkının Mescidi Aksa’ya desteğine izin vermemesini övmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.