FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas milislerinden direnişe karşı tatbikat

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Ramallah’a bağlı güçlerin Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde gerçek mermilerle tatbikat yapmasını kınayarak, bu güçlerin Filistin güvenliğiyle bir ilişkilerinin olmadığını, temelde bu güçlerin işgal rejimini, askerlerini ve gaspçı yerleşimcileri direniş mücahitlerinden korumak için kurulup eğitildiklerini ifade etti.

Fevzi Burhum konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti: “Bu tatbikat, kanunları hayata geçirmek ve Filistin halkını korumak için yapılmadı. Bu tatbikat direnişi bitirmek, Fetih’in siyasi muhaliflerini ortadan kaldırmak ve düşmanın güvenliğini sağlamak için düşmanla yapılan anlaşmanın bir sonucu olarak yapıldı.”

Ramallah yönetimi ilk defa gerçek mermi kullanarak Ramallah şehrinin kenar mahallelerinde tatbikat yaptı. Değişik güçlerden bin kişinin katıldığı tatbikatın teröre karşı yapıldığının iddia edildiği gerçekte ise işgale karşı direnen güçlere karşı yapıldığı ifade edildi.

Ramallah’ın direniş gruplarını terör örgütleri olarak ilan etmesine de değinen Burhum, “Ramallah yönetimiyle işgalcilerin açıklama ve değerlendirmeleri arasında bir fark göremiyoruz. Çünkü direnişe karşı savaş konusunda her iki kesimin ortak bir amacı var. Onun için direnişi terör diye tanıtıyorlar. Bu ifade ve tasnifler Amerika ile Siyonistlerin direnişi suçlu göstermek için Ramallah yönetimine dayattığı anlayışın bir sonucudur. Ramallah’ın kullandığı ifadeler efendileri olan Siyonistlerle Amerikalıların talepleriyle de tamamıyla örtüşüyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.