AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas, Rafah kapısının kapalı tutulmasını istedi

Kahire’deki Filistin Araştırmaları Merkezi Müdürü gazeteci yazar İbrahim Ed-Derravi, başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın son günlerde Kahire’ye yaptığı ziyaretin temelde daha önce Kahire’yi ziyaret eden Hamas lideri Mahmut Zehhar’ın yaptığı görüşmeleri sabote etmeyi amaçladığını belirtti.

Abbas’ın ziyaretiyle ilgili önemli ayrıntılara dikkat çeken Ed-Derravi, Abbas başkanlığındaki Fetih heyetinin Mısırlı yetkililerden Hamas hareketinin Fetih’in istediği barış belgesini imzalamadığı sürece Gazze’ye uygulanan kuşatmanın devam etmesini, Rafah sınır kapısının kapalı tutulmasını, Hamas’ı tanımamasını ve Mısır konsolosunun Gazze’ye gönderilmemesini istediğini ifade etti.

Ed-Derravi, Fetih Meclis Grup Sözcüsü Azzam El-Ahmed’in Mahmut Ez-Zehhar ile Abbas’ın da Meşal ile bundan dolayı görüşmekten kaçındığını söyleyerek, “Elimize ulaşan bilgiler Mahmut Abbas’ın dünyanın dört bir yanındaki elçiliklerine Mısır’ın Hamas ile ilgili tutumunun değişmediğine ve yeni yönetimin de eskisi gibi onu tanımayacağına dair mesajlar gönderdiğini gösteriyor. Yine elimizdeki bilgiler Mahmut Abbas’ın Kahire’ye Hamas ile iç barış sürecini görüşmek için gitmediğine işaret ediyor. Abbas bu ziyareti, Mısır halkının Hamas’a olan sempatisini frenlemek ve yeni yönetimin önümüzdeki dönemde sürdüreceği politikayı okumak için gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.