FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas seçimlere katılmayacağını yineledi

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, kendi döneminde Orta Doğu’da barışa varılamayacağını söyledi.

Dün Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen Abbas, Mısır televizyonu ile söyleşisinde, başkanlık görevine yeniden aday olmayacağını açıkladıktan sonra ABD ve İsrail tarafından, bu kararından vazgeçmesine yönelik ısrarlı talepler bulunduğu yolundaki iddiaları yalanladı.

“İsrail ve ABD, niyetlerinde samimi iseler, o takdirde ben hala buradayım… Benimle bir anlaşmaya varabilirlerdi” diyen Abbas, İsrail’in önceki anlaşmalar temelinde ve Yol Haritası ile uyumlu olarak barışı ilerletmeye hazır olması halinde, bunu zaten kendisinin yerini alacak herhangi bir Filistin lideri ile de yapabileceğinin altını çizdi.

Abbas, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde de Obama’ya Batı Şeria’daki yerleşimlerdeki inşaatları durdurmaya İsrail’i ikna edemeyeceğini gördüğünü açıkça dile getirdiğini de belirtti.

Mahmud Abbas, görevden ayrılmasıyla ilgili kararın, uluslararası toplumun bir kısmı tarafından “siyasi taktik” olarak görüldüğünün hatırlatılması üzerine de “Artık halkıma verebileceğim hiçbir şey yok. O halde bırakmam gerekir. Kararım net. Hiçbir seçime girmeyeceğim” dedi.

Filistin lideri, kararının hem kişisel nedenler, hem de siyasi sürecin uğradığı başarısızlıktan kaynaklandığını da belirterek, “Mevcut siyasi durum, İsrail’in bilhassa Doğu Kudüs ve yerleşimlerdeki inşaatların durdurulmasını sürekli reddetmesi, benim yolumu da net bir şekilde belirledi” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (50) içerik yüklenmiştir.