FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas sonunun Arafat gibi olmasından korkuyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Mahmut Zehhar, ulusal uzlaşı sağlanmadan Gazze’de seçimlerin yapılmasının imkansız olduğunu belirterek, işgal güçleriyle onların hizmetinde bulunan yerel güçlerin pençeleri arasındaki Batı Yaka’da yapılacak seçimlerin de kesinlikle halkın tercihini yansıtmayacağını ifade etti.

Zehhar, dün (27 Ekim Salı) Safâ haber ajansına yaptığı açıklamada seçimleri bir baskı aracı olarak kullanmanın istenen sonucu vermeyeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebu Mazin seçim tarihini belirlemezse bu kez Selam Feyyad hükümetini meşru bir yönetimmiş gibi kabul etmek ve ona bu doğrultuda muamelede bulunmak zorunda kalacak. İşte burada Ebu Ammar’ın tecrübesi tekrarlanacak. Ebu Mazin bu nedenle erken davranıp kaçmak istiyor. Üstelik bu bizim Mısır’a kaçmak istediğimiz iddiası gibi olmayacak. O hakikaten kaçmak istiyor. Çünkü kendisi, Ebu Ammar’a suikast yapmaya kalkışanların aynı işi kendisine karşı da yapmalarından korkuyor. Diğer taraftan Ebu Mazin’in Filistin halkına sunacağı bir şeyi de kalmadı. Düşmanla görüşmelerde bir adım ileri gitmediği gibi, düşmanla işbirliği yapan biri olarak algılanmaya başlandı.”

Diğer yandan bazı önemli Filistinli kaynaklar, gerginlik yaratmak ve ortalığı bulandırmakla tanınan Muhammed Dahlan’ın Abbas’ı makamından indirmek için harekete geçtiğini ifade ediyorlar.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne önemli açıklamalarda bulunan kaynaklar bu konuda şunları ifade ettiler: “Abbas’ın çevresi Dahlan’ın bu hareketlerini dikkatle izliyor ve son derece tehlikeli buluyor. Dahlan’ın son günlerde Hamas hareketinin Abbas’ı öldürebileceğini açıklamasını da dikkate alıyor. Dahlan’ın Amerika ve Siyonistlerin eliyle Abbas’ı makamından indirmeyi başaramaması durumunda buna teşebbüs edebileceğini düşünüyorlar.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.