FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas, Ulusal Uzlaşıya engel oluyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın Mısır’ın hazırladığı uzlaşı taslağına imza atmadan Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal ile görüşmeyeceğini açıklamasının Fetih Hareketi’nin uzlaşı isteğinde samimi olmadığının bir başka kanıtı olduğunu belirtti.

Ebu Zuhri, dün akşam (6 Şubat Cumartesi) El-Cezire kanalına verdiği demeçte, Abbas’ın açıklamalarının Filistin ulusal uzlaşısı sürecinde ilerleme sağlanması için gerekli olumlu havayı oluşturmadığını söyledi.

Hamas’ın içeride ve dışarıdaki liderleri aracılığıyla olumlu mesajlar verdiğine işaret eden Ebu Zuhri, Hamas liderlerinin uzlaşı anlaşmasına ve Mısır’ın hazırladığı tasarıyı görüşmeye hazır olduklarını söylediklerini hatırlattı.

Ebu Zuhri daha sonra şöyle dedi: “Hamas Hareketi, uzlaşma sağlama konusunda ciddi. Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Nebil Şaas’ı Gazze Şeridi’nde kabul ederek bunu göstermiştir.”

Mısır’ın sunduğu son uzlaşı taslağındaki sorunun tasarının daha önce üzerinde anlaşılan konularla uyumlu olmaması olduğunu kaydeden Ebu Zuhri, “Top şu anda Mısır’ın sahasında” diyerek, Kahire’ye taslaktaki anlaşmazlık noktalarını görüşmek üzere tarafları bir araya getirme çağrısı yaptıklarını ve Mısır tarafının cevabını beklediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.