FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas ve ekibi HAMAS’ın pençesinden kurtulamayacak

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) bir kez daha Batı Yaka’nın Kalkiliya şehrinde Abbas-Dayton güçlerinin Kassam mücahitlerini katletmelerinden başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas ile Ramallah’taki gayri meşru hükümetin başbakanı Selam Feyyad’ı sorumlu tuttuğunu belirtti.

Kalkiliya’da Kassam mücahitlerinin katledilmesini protesto etmek için Hamas hareketinin çağrısı üzerine dün (04 Haziran Perşembe) akşam namazından sonra Gazze’de toplanan mahşeri kalabalığa seslenen Hamas liderlerinden Muşir el-Mısri şöyle konuştu: “Adaletin eli başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas ile onun suç ortağı Selam Feyyad’a er veya geç erişecektir. Her ikisi hiçbir şekilde Kassam’ın pençesinden kurtulamayacaklardır.”

Hamas’ın Filistin içi diyalog oturumlarına da bu aşamada katılmayacağını belirten Mısri sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi öldürdükleri bir zamanda Kahire’de bu insanlarla görüşme yapmamız imkânsızdır. Burada akıtılan kanlar var, cinayetler ve saldırılar var. Öncelikle bunlara son verilmesi gerekir.”

Bundan sonra hem Hamas’ın hem de Hamas’ın Batı Yaka’daki mensuplarının Abbas güçlerine işgal güçleri gibi bakacaklarını belirten Mısri, “ Hamas, Abbas güçlerine, yaptıkları baskın, tutuklama ve suikastlarla işgal devletinin politikalarını ve projelerini uygulamaya çalışan yerel güçler muamelesini yapacak ve her yolla ona karşı koyacaktır” dedi.

Batı Yaka’daki mücahitleri de selamlayan Mısri, işgal güçleriyle bunların uzantısı durumunda olanlara karşı direnmelerini isteyerek, Abbas güçlerinin yeryüzünde bozgunculuk yaptıklarından dolayı mutlaka dizginlenmeleri gerektiğini ifade etti.
Kalkiliya’da işlenen cinayetleri protesto için toplanan mahşeri kalabalığa seslenen Muşir el-Mısri işgalcilerin piyonu durumundaki bu güçlerle çatışma anının yaklaştığını belirterek, şerefli ve izzetli herkesten bu güçlere karşı tek bir tutum sergilemelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.