FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas ve Feyyad, Ateş Seli operasyonunu kınadı

Siyonist işgalcilerle doğrudan görüşmeleri başlatmak amacıyla ABD’nin başkenti Washington’a giden gayrimeşru başkan Mahmud Abbas buradan yaptığı açıklamada Batı Yaka’nın el-Halil şehri civarında gerçekleştirilen eylemi kınadığını ve direniş eylemi olarak görmediğini bildirdi.

Abbas’ın Washington’daki basın bürosu tarafından yapılan açıklamada “Başkanın ve Filistin yönetiminin gerek İsrailli ve gerekse Filistinli sivilleri hedef alan eylemleri kınadığını ve kendi anlayışlarına ters gördüğünü söylediği” ifadesine yer verildi.

Siyonist işgalcilerin hesabına çalışan ve ABD’nin bölgesel temsilcisi General Dayton tarafından tayin edilmiş olan Ramallah yönetiminin korsan bir yönetim olduğunun, bu yönetimin Filistin yönetimi olarak adlandırılmasının Filistin halkının seçimine ve Özerk Yönetim Anayasası’na aykırı olduğunun bilinmesi gerekir.

Abbas’ın Washington’daki basın bürosu tarafından yapılan açıklamada Hamas’ın askerî kanadının sahiplendiği el-Halil eyleminin siyasi girişimleri karıştırmaktan başka bir amaç taşımadığı ve direniş eylemi olarak nitelendirilemeyeceği iddia edildi.

Abbas’a talimat verilerek kurdurulan Ramallah hükümetinin başına yine ABD’nin talimatlarıyla ve görevlendirmesiyle geçirilen Selam Feyyad da el-Halil eylemini kınamakta gecikmedi ve o da korsan yönetiminin başındaki Abbas’ın ağzını kullandı. Feyyad ayrıca, Filistin topraklarına haksız bir şekilde yerleştirilen siyonist işgalcilerin can güvenliklerinin sağlanması için tedbirlerin artırılacağı taahhüdünde bulundu.

Filistin topraklarını zorla gasp eden siyonistlerin can güvenliklerini sağlamlaştırma taahhüdünde bulunarak onların Filistinlilere yönelik saldırılarının önünü açmayı Filistinlilerin menfaatlerine aykırı görmeyen Feyyad, el-Halil eyleminin Filistinlilerin çıkarlarına aykırı olduğu iddiasında bulundu.

Feyyad benzer bir eylemin gerçekleştirilmesinin önüne geçmek için elinden gelen çabayı göstereceği vaadinde bulunarak işgal devleti hükümetinden de, kendi milislerinin bunu başarması için çalışmalarını yürütmesine yardımcı olması ve gerekli kolaylıkları göstermesi talebinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Mayıs 2023 (11) içerik yüklenmiştir.