FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas yönetimi artık güvenilir değildir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın başkanlığındaki Ramallah yönetiminin yalan söylemeye devam ettiğini ve Filistin halkının çıkarları konusunda da artık güvenilir olmadığını belirterek, Goldstone Raporu’nun ertelenmesinden sorumlu olanların hesaba çekilmesini istedi.

55 Ülkeden 1428 kişinin katıldığı “Golan Dönüyor” başlığıyla dün (11 Ekim Pazar) yapılan Uluslararası Golan Buluşması’na katılan Hamas Siyasi Birim Başkanı Meşal bir konuşma yaptı. Konuşmasında, ilk defa uluslararası bir kurumun Siyonistleri Gazze’de savaş suçu işlemekle suçladığını ancak bu kez de Abbas yönetiminin düşmanın imdadına yetiştiğini ifade etti.

Barack Obama’yı da sert bir dille eleştiren Meşal şöyle devam etti: “Obama bize sözle bir şeyler ifade ederken, düşmana pratiğiyle bir şeyler ifade ediyor. Barack Obama başkanlık koltuğuna oturmadan önce de Siyonistlerin Gazze saldırısını tebrik etmişti.”

Fetih hareketinin durumuna da değinen Meşal şöyle dedi: “Fetih hareketi, Amerikalı General Keith Dayton’un emriyle hareket eden, direnişi tasfiye etmek için çalışan, Siyonistleri Filistin halkına karşı tahrik eden liderlikten daha iyi bir liderliğe layıktır.”

Hamas hareketinin Filistin halkının toprak ve dönüş hakkından vazgeçmeyeceğini ve direniş seçeneğine de bağlı olduğunu belirten Meşal, “Yerleşim birimleri için bir tek taşın bile topraklarımızda çakılmasını kabul etmeyiz. Yabancıların topraklarımızda kalmasına da kesinlikle rıza göstermeyiz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.