FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas yönetimi Filistin halkı için güvenilir bir temsilci değildir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. Sami Ebu Zuhri, Ramallah’taki Fetih yönetiminin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’daki temsilcisi İlyas Sanber’in UNESCO Yürütme Kurulu’nun son toplantısında Kudüs kentiyle ilgili alacağı kararı erteletmesinin işgalciye hizmet eden siyasi bir araca dönüştüğünün kanıtı olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi sözcüsü Ebu Zuhri, dün (15 Mayıs Cumartesi) bir açıklama yaptı. Ramallah yönetiminin Filistin halkı için güvenilir bir temsilci olmadığına dikkat çeken Ebu Zuhri, söz konusu yönetimin işgalciyle güvenlik koordinasyonu ve işbirliği yaptığı yetmezmiş gibi Siyonist işgal devletinin siyasi çıkarlarına hizmet eden bir araca dönüştüğünü belirtti.

Filistin Özerk Yönetimi’nin temsilcileri daha önce de Birleşmiş Milletler’de Filistin davasının lehine olacak kararların ertelenmesini sağlamışlardı ve bunların en sonuncusu Goldstone Raporu idi.

Filistin temsilcisinin UNESCO’da Filistin’i ilgilendiren beş konunun daha sonra karara bağlanmasını istemesi Arap temsilciler arasında öfkeye ve rahatsızlığa yol açtı. UNESCO’nun almaya hazırlandığı kararların başında 30 yıldır gündemde olan Kudüs kenti konusu geliyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.