FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas yönetimi Goldstone raporunu kabul etmedi

Abbas Yönetimi’nin, Siyonistlerin Gazze’ye yönelik başlattığı 22 günlük savaşın ardından BM tarafından kurulan Gazze’deki Gerçekleri Araştırma Komisyonu’nun uzun bir inceleme ve araştırma sonucunda hazırladığı raporu Siyonistleri yargılamaktan kurtarmak için kabul etmekten vazgeçtiği bildirildi. Abbas Yönetimi daha önce raporu kabul ettiğini duyurmuştu.

Abbas Yönetimi’nin rapora desteğini geri çekmesinin, bu yönetimin Filistin halkına karşı düşmanla birlikte hareket ettiğini ve düşmanın işlediği cinayetleri gizlemek için çaba gösterdiğini açıkça ortaya koyduğu ifade edildi.

Siyonist gazetelerden Haaretz, önceki gün (01 Ekim Perşembe) internet sitesinde verdiği haberde, başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın Cuma günü onaylanması için BM’ye bağlı İnsan Hakları Komisyonu’na havale edilecek olan Goldstone Raporu’na desteğini geri çekeceğini duyurmuştu.

Gazete verdiği haberin devamında Abbas Yönetimi’nin ABD’nin Cenevre’deki temsilcisiyle Washington’un yoğun baskısı sonucu Abbas’ın geri adım attığını yazdı.

Siyonist kaynaklar, raporun gündeme alınmaması için Siyonist Başbakan ile Dışişleri Bakanı’nın Rusya ve AB üyesi birçok ülkenin temsilcisiyle görüştüğünü ve raporun ertelenmesini sağladıklarını kaydetti.

Aljaazeera.net haber sitesi Filistinli kaynaklara dayandırarak daha önce verdiği haberde ise, Abbas’ın gayri meşru Feyyad Hükümeti’nden rapora verdiği desteği geri çekmesi için yoğun bir baskı gördüğünü yazmıştı.
Haberin devamında, Abbas’ın son günlerde ABD Dışişleri Başkanı Hillary Clinton ile bir telefon görüşmesi yaptığı, Clinton’un Abbas’tan İsrail’le aradaki açının daha da büyümemesi için rapora desteğini geri çekmesini talep ettiği ifade edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.