FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas yönetimi halka dini yönden savaş açmıştır

İslami Direniş Hareketi (Hamas), İslam ümmetinin mübarek Ramazan ayını idrak ettiği bu günlerde Abbas yönetiminin Batı Yaka’da dini ve ahlaki değerlere karşı başlattığı savaşı kınadı.

Hamas Hareketi, bugün (19 Ağustos Perşembe) konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: “Halkımız ve İslam ümmeti imanla ve coşkuyla mübarek Ramazan ayını karşılarken ve Allah’ın evlerinde bir araya gelirken, Batı Yaka Ramazan’ı dini ve ahlaki değerlere karşı açılmış bir savaşla karşılıyor. Camileri dertlerini Allah’a şikayet ediyor. Minberleri hatipleri için ağlıyor. Davetçileri Fetih’in zindanlarına dolduruluyor.”

Uygulanan planın amacını insanları camilerden alıkoymak ve camilerin rolünü yerine getirmesine engel olmak şeklinde özetleyen Hamas Hareketi, Abbas yönetiminin dini ve ahlaki değerlere savaş açtığını gösteren uygulamalarından örnekler verdi.

Selam Feyyad başkanlığındaki gayrımeşru hükümete bağlı Vakıflar Bakanlığı’nın imamları bakanlıkça hazırlanmış siyasi içerikli hutbeyi okumaya zorladığını, Mescid-i Aksa hatibi ve Filistin Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Hamid El-Beytavi başta olmak üzere yüzlerce alimin ve hatibin Batı Yaka camilerinde hutbe vermesini ve vaaz yapmasını yasakladığını, buna karşılık gerekli yeterliliğe sahip olmayan imam ve hatipler tayin ettiğini kaydeden Hamas, Siyonist gaspçılar rahatsız olmasın diye ezan sesinin kısıldığını ve milis güçlerince camilere baskınlar düzenlendiğini söyledi.

Hamas Hareketi, açıklamasının sonunda “Bütün bu yapılanlar kimin çıkarına? Bu durumdan kim yararlanıyor?” diye sordu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.