FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas yönetimi müzakerelerin durmasından bahsederken dalga geçiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) milletvekili Semira Halayıka, cHareketi ve Filistin Yönetimi liderlerinin işgal liderleriyle bir araya gelmelerinin yeni ve şaşırtıcı olmadığını, bu tür gizli ve açık toplantıların eskiden beri devam ettiğini söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Halayıka, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Nebil Şaas’ın Filistinlileri yılanlara ve kurbağalara benzeterek Filistinlilerden kurtulmaya çağıran bir haham için nasıl acil şifalar dileyebildiğini sordu.

Bu tür toplantıların işgal hükümetinin daha çok taviz vermeleri için Filistinli liderlere yaptığı üç-beş kuruş yardımın peşinde koşanların halini yansıttığını ifade eden Halayıka, Fetih Hareketi ve Filistin Kurtuluş Örgütü liderlerinin katıldığı toplantıların işgalciyle müzakereler konusunda Fetih’in ve FKÖ’nün gerçek tavrına işaret ettiğini söyledi.

Müzakerelere dönmenin işgalci için hedef değil strateji olduğunu belirten Halayıka, işgal hükümetlerinin 1993’ten bu yana imzalanan tüm anlaşmaları çiğnediğini ve buna karşılık Filistin Yönetimi’nin kontrolü altındaki bölgeleri dahi koruyamadığını ifade etti.

Fetih Hareketi ve Filistin Yönetimi liderleri İsrail’de iktidardaki Likud ve Şas partileri liderleriyle 7 Temmuz Pazar günü Ramallah’ta düzenlenen toplantıda bir araya gelmiş ve Yahudi belediye meclisi üyelerinin, hahamların ve İsrailli siyasi müsteşarların katıldığı toplantının ardından taraflar samimi bir havada hep birlikte akşam yemeği yemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.