İşgalci İsrail RejimiFilistin

Abbas Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri hakkındaki casusluk suçlamasıyla ilgili soruşturma talebi

Gazze Şeridi’ndeki Filistin İnsan Hakları Merkezi, ülkenin başsavcısından, Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin vatandaşlar hakkında yasa dışı yollardan casusluk faaliyetleri yürüttüğünü ortaya koyan Facebook raporuyla ilgili soruşturma başlatmasını talep etti.

İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada, özel hayatın gizliliğinin, Filistin Anayasa’nın 32’nci maddesinde güvence altına alınan anayasal bir hak olduğu belirtilirken, Siyasi ve Medeni Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 17’nci maddesinde yer alan “mahremiyet hakkının” da bağlayıcı olduğuna dikkat çekildi.

BM Genel Kurulu’nun 16 Aralık 1966 tarihli ve 2200 A sayılı kararıyla kabul edilen Siyasi ve Medeni Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin “Mahremiyet hakkı” başlıklı 17. maddesinde, “Hiç kimsenin özel ve aile yaşamına, konutuna veya haberleşmesine keyfi veya hukuka aykırı olarak müdahale edilemez; onuru veya itibarı hukuka aykırı saldırılara maruz bırakılamaz. Herkes bu tür saldırılara veya müdahalelere karşı hukuk tarafından korunma hakkına sahiptir.” denilmektedir.

İnsan Hakları Merkezi, Filistin’deki Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin, vatandaşlara ait hesapları hacklemesinin ve bu yoldan elde ettiği bilgileri casusluk amacıyla kullanmasının 2018 Siber Suç Yasası’na göre suç sayıldığını vurguladı.

Açıklamada, “Mahremiyet ve yazışmaların gizliliği hakkı, ihlal edilemeyecek anayasal bir haktır. Bu hakkın herhangi bir şekilde ihlali, zaman aşımına uğramayan bir suçtur. Başsavcıdan, olayla ilgili ivedilikle soruşturma açmasını, sonuçlarını kamuoyuna duyurmasını ve olaya ismi karışan kişilerin adalet önüne çıkarılmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Neler Olmuştu?

Sosyal medya platformu devi Facebook, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporla, Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin, gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve siyasi muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullandığı hesapları kapattığını duyurmuştu.

Raporun, 15 yıl aradan sonra önümüzdeki ay yapılması planlanan Filistin milletvekili seçimlerinden önce yayınlanması dikkat çekici. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs ile birlikte ambargo altındaki Gazze Şeridi’nde yapılacak seçimlerde Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Fetih Hareketi başta olmak üzere Filistinli gruplar yarışacak.

Facebook raporuna göre; Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri, güvenli sohbet uygulamaları adı altında kötü amaçlı yazılımlar kullanmak suretiyle Batı Şeria, Gazze ve Suriye’deki, Fetih hükümeti muhalifi gazetecileri ve aktivistleri hedef aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.