FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas yönetiminin 2013’te aylık siyasi tutuklama ortalaması: 256

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Arap İnsan Hakları Kurumu, Batı Yaka’daki Abbas yönetiminin hukuk dışı uygulamaları ve insan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor yayınladı. Raporda Abbas yönetiminin 2013 yılı içinde aylık ortalama 256 siyasi tutuklama gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Rapora göre siyasi sebeplerle tutuklananların büyük çoğunluğunu özgürlüğüne kavuşturulanlar ve üniversite öğrencileri oluşturuyor. Bu da Abbas’ın güvenlik güçlerinin işgal devletinin bir geri plan gücü gibi çalıştıklarını, işgal devletinin zindanlarından çıkarılanların özgürlüklerine kavuşturulmalarının onlar tarafından engellendiğini gösteriyor. Üniversitelerdeki tutuklamalar ise öğrencilerin özgürce bir sosyal ve kültürel faaliyet yapmalarının engellenmesi çabalarından kaynaklanıyor.

Raporda, siyonist işgalin tehlikeli hak ihlalleriyle karşı karşıya olan Filistin halkının başındaki özerk yönetimin normalde yapması gerekenin bu ihlallerden doğan olumsuz sonuçları hafifletmek ve onun baskılara karşı elini güçlendirmek için çalışmak olduğu ama tam tersini yaparak işgalcilerin hesabına daha çok sınırı aştığı ve Filistinlilerin mağduriyetlerini artırdığı dile getirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Haziran 2023 (20) içerik yüklenmiştir.