FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’a bağlı güçler iki haftada 55 kişiyi tutukladı, 63 kişiyi ifadeye çağırdı

Batı Yaka’daki hak ihlallerini takip eden insan hakları kuruluşları Mahmud Abbas’a bağlı güçlerin Batı Yaka’da sürdürdüğü operasyonlarda 118 Filistinli vatandaşı tutukladığını belirterek, bu kadar sayıda insanın tutuklanmasının hayra alamet olmadığını ifade etti.

Batı Yaka’daki siyasi tutuklu ailelerinin oluşturduğu komisyonun verdiği rakamlara göre, Mahmud Abbas’a bağlı güçler aybaşından şimdiye kadar 55 kişiyi gözaltına aldı ve 63 kişiyi de ifadeye çağırdı.

Tutuklu ailelerinin oluşturduğu komisyon bugün yayınladığı raporda, Abbas’a bağlı güçlerin tutuklamalarda özellikle daha önce Siyonist işgal rejimi zindanlarında kalıp özgürlüğe kavuşan eski esirler ile üniversite öğrencilerini, esir ve şehit yakınlarını hedef aldığını, tutuklananlardan 33’ünün eski esir, 5’inin şehit yakını ve 17’sinin de öğrenci olduğunu belirtti.

Açıklamada ayrıca, tutuklama ve baskınların geçen ayın sonunda Kahire’de varılan uzlaşının ardından tırmanmasının ise temelde bu tutuklamaların uzlaşıyı hedef aldığını gösterdiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.