HaberlerİranOrtadoğu

Abbasi: İran yeni nükleer santraller inşa edecek

İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK başkanı İran’ın yeni nükleer santraller kurmaya karar verdiğini bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre St. Petersburg kentinde dün muhabirlere açıklamada bulunan İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK başkanı Feridun Abbasi, İran’ın yeni nükleer santrallerin kurulması ile ilgili programına değinerek, söz konusu yeni santrallerin yerinin belirlenmesi ardından gerekli coğrafi koordinatlarının Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) bildirileceğini söyledi.

21. Asırda Nükleer Elektrik Uluslararası konferansı ve 2013 uluslararası Atom Expo fuarına katılmak için Sn. petersburg’da bulunan Abbasi, İran’ın Buşehr’de bin ila bin 200 megavatlık 4 reaktör programına sahip olduğunu, halı hazırda bir biriminin faaliyette bulunduğunu ve iki birimin daha inşaatı için programların yapıldığını belirtti.

Feridun Abbasi İran ile Rus Atom firması arasında Buşehr nükleer santralin birinci bölümünün inşaatındaki işbirliğinin memnuniyet verici olduğuna işaretle, söz konusu işbirliğinin diğer birimlerin inşaatında gelecekte de sürmesini umut etti.

İAEK başkanı Feridun Abbasi İran İslam cumhuriyetinin yeni kurulacak olan hükümetinin, nükleer siyasetlerinde bir değişikliğe gidip gitmeyeceği konusuna da temasla, İran’ın barışçıl nükleer çalışmalarının enerji temini ve halkın ihtiyaçlarının temin edilmesi hedefleri doğrultusunda olduğunu ve bunun için de, değişemez olduğunu ifade etti.

Abbasi İran’da yakıt üretme ve zenginleştirmenin, ülkenin ihtiyaçlarını gidermek ile orantılı olduğunu, Tahran’ın barışçıl nükleer çalışmalar alanında diğer ülkelerle işbirliği ve ortaklığa sıcak baktığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ekim 2023 (31) içerik yüklenmiştir.