FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın ABD’nin emrinde olduğu açıktır

İslamî Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah, Mahmut Abbas’ın Goldstone Raporu’nu erteletmesinin Filistin diyaloğuna gözcülük eden Mısır’ın bütün samimi gayretlerine rağmen iç barış çabalarını yerle bir ettiğini belirterek, bu tavrın Filistinlilerin önündeki bütün yolları kapatan siyasi bir intihar olduğunu ifade etti.

Şallah, El-Cezire televizyonunun dün (07 Ekim Çarşamba) kendisiyle yaptığı röportajda şöyle dedi: “Goldstone Raporu’nun erteletilmesi, Ramallah yönetiminin yaptığı bir dizi hatanın devamıdır. Bu yönetim Siyonist işgal varlığının avucu içindedir. Ondan dolayı anlamsız olmasına rağmen düşmanla görüşmelerde ısrar ediyor.”

Filistinlilerin Birleşmiş Milletler’den aslında büyük şeyler beklemediğini belirten Şallah, “Fakat bütün olumsuzluklara rağmen elde ettiğimiz bu fırsat, vicdanları hâlâ ölmemiş olanlar için büyük bir başarıydı. Abbas aldığı bu kararla aslında dirilerden önce ölülerle birlikte gemileri yaktı. Abbas hangi hakla böyle bir karar aldı?” şeklinde konuştu.

Filistin halkına liderlik eden birinin halkının kanını bu şekilde satmaması gerektiğini belirten Şallah, Siyonistlerin Kudüs ve Batı Yaka’da yaptığı Yahudileştirme çabalarıyla yıkım faaliyetlerinin düşmanla barış görüşmelerinin anlamsız olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Abbas’ın aldığı bu kararın Ekim ayının sonlarında yapılması düşünülen barış anlaşması üzerinde olumsuz etkilerinin olup olmayacağının sorulması üzerine Şallah, “Barış yolunda treni harekete geçiren Hamas’taki kardeşlerimizdir. Barış fırsatlarını kaçıran, kaçırmaya neden olan ve bu husustaki çabaları sabote eden Hamas, İslami Cihad veya diğer Filistinli gruplar değil, sadece Abbas’tır. Abbas’ın Gazze’yi dışlayarak sadece Batı Yaka’da seçim yapma niyeti ise onun ikinci bir cinayete daha hazırlandığını gösteriyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.