AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın adamları Mısır cuntasını Hamas aleyhtarı kampanyaya teşvik ediyor

Arap Sırları (Esrarun Arabiyye) isimli bir web sitesinde Abbas’ın elemanlarının Mısır cuntasını Hamas aleyhtarı kampanya ve Gazze’ye uygulanan ablukanın katılaştırılması için tahrik çabalarını ortaya koyan bir belge yayınlandı. Yayınlanan belge Abbas’ın elemanlarının Mısır’daki cuntanın lideri Sisi’ye, Hamas ve Gazze bölgesi aleyhine tamamen asılsız bilgilerle ve uyduruk haberlerle doldurulmuş, ancak tahrikçi nitelikte istihbarat bilgileri sunduklarını açığa çıkarıyor.

Belge, Abbas’ın Koruyucu Güvenlik Birimi Başkanı Ziyad Hebburrih tarafından Özerk Yönetim lideri Mahmud Abbas’a sunduğu bir rapor. Raporda Özerk Yönetim’i temsil eden bir heyetin Mısır yönetiminin Ramallah’taki temsilciliğine yaptığı ziyaretin içeriği, görüşmeler ve sonuçları hakkında bilgi veriliyor.

Raporda, Hamas’ın Sina’daki selefi gruplarla koordinasyon içinde İhvan’a yardım ulaştırma kararı aldığının Mısır tarafına bildirildiği not ediliyor. Raporda Sisi yönetiminden Hamas’ın zaman zaman yaptığı açıklamalara itibar etmemesinin ve bu açıklamaları doğrulamamasının istendiği, bu hareketin askerî ve siyasi kanadıyla Sina’da kontrolü ele geçirme kararı aldığının hatırlatıldığı ifade ediliyor.

Raporda ayrıca Hamas’ın Sina tarafına geçirmek üzere 100 – 150 kişilik bir özel askeri birim oluşturduğu ve bu birimin tünelleri kullanarak diğer tarafa geçmek üzere son hazırlıkları da yaptıkları uyarısında bulunulduğu vurgulanıyor. Sisi diktasının tünelleri imha etme konusunda bu derece acele etmesinde de bütün bu uyarıların ve tahriklerin rolü olabileceği tahmin ediliyor.

Raporda bunların dışında da birçok tahrikçi ve tamamen asılsız, saçma iddialara dayalı uyarılardan, bilgilendirmelerden söz ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.