FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın BM adımının Filistin davasına zarar vereceği düşünülüyor

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bağımsız Filistin devleti ilanı için Birleşmiş Milletler’e başvurma kararıyla ilgili yapılan ankete katılanların büyük çoğunluğu bu adımın Filistin davasına zarar vereceğini söyledi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 90’ı, Abbas’ın bağımsız Filistin devleti ilanı için Birleşmiş Milletler’e başvurmasının Filistin davasına ve sabitelerine olumsuz etkilerinin olacağı yönünde görüş bildirdi.

Anket sonuçlarına göre Mahmud Abbas’ın Birleşmiş Milletler’e başvurma adımına destek ise oldukça düşük çıktı. Bir hafta süren ve dün sona eren ankete katılan 4360’ı aşkın kişiden sadece yüzde 8.54’ü Mahmud Abbas’ın bağımsız Filistin devleti ilanı için Birleşmiş Milletler’e başvurmasının Filistin davasına olumlu etkilerinin olacağı görüşünü savundu.

Filistin’de faaliyet gösteren direniş grupları ve taraftarları, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bağımsız Filistin devleti ilanı için Birleşmiş Milletler’e başvurma kararını Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkını iptal edeceği, işgal rejimine meşruiyet kazandıracağı ve benzeri gerekçelerle karşı çıkıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (31) içerik yüklenmiştir.