FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın BM raporunu kabul etmemesi ihanettir

Siyonist işgal ordusunun Gazze’ye saldırmasında şehit olan ve yaralanan kurbanların yakınları Abbas Yönetimi’nin, Gazze’deki Gerçekleri Araştırma Komisyonu’nun raporunu BM’ye bağlı İnsan Hakları Komisyonu’ndan geri çekmesini şiddetle kınadıklarını belirterek, bunun barbar savaşta hayatını kaybeden şehitlerin kanına ve geri kalan yaralılara büyük bir ihanet olduğunu ifade etti.

Gazze Savaşı kurbanlarının yakınları bugün (03 Ekim Cumartesi) Gazze’de yaptıkları basın açıklamasında, Abbas Yönetimi’nin bu konudaki gerekçelerini kesinlikle kabul etmediklerini ve hiç kimsenin Filistin halkının haklarından taviz vermek gibi bir lükse sahip olmadığını söyledi.

Kurbanların yakınları daha sonra şöyle konuştu: “Kanlarımızın, yaralarımızın ve sıkıntılarımızın pazarlık konusu yapılmasına karşıyız. Üzerimizden siyaset yapılmasına da karşıyız. Bu konu, bütün boyutlarıyla insani bir meseledir. Karşılığı ne olursa olsun bu değerli kanları satmamız söz konusu değildir”.

Kurban yakınları sözcüsü şöyle dedi: “Gazze’ye yapılan barbar ve vahşi savaşın üzerinden on ay geçmesine rağmen savaş hâlâ gözümüzün önünde canlanıyor. Sanki bugün meydana gelmiş gibi. Çünkü Gazze halkı o savaşta en barbar saldırılara maruz kaldı. Bu zamana kadar yaşadıklarımızı unutmadık, unutmamız da mümkün değil. Paramparça olan yavrularımızı, yerle bir olan evlerimizi, silip süpürülen tarlalarımızı hatırlamaya devam ediyoruz. Bize ait ne varsa işgal ordusu yok etti. Bütün bunları unutmamız mümkün mü?”

Sözcü sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün bu cinayetlerin ardından, savaştan sonra birçok insan hakları örgütü bölgeye gelip, işgalin bize karşı işlediği suçları yerinde tespit etmeye başladı. Gelen insanların size karşı insaflı davranıp, hazırlayacakları raporların ardından cinayet işleyen Siyonist liderlerin yargılanmalarını umut ediyorduk. Yargıç Goldstone’un hazırladığı rapor da bu türdendi. Sabırsızlıkla raporun yayınlanmasını bekliyorduk. Fakat biz, Abbas Yönetimi’nin rapordan desteğini çektiğini ve bunun üzerine raporun BM’ye bağlı İnsan Hakları Komisyonu’nda tartışılmadığını duyduğumuzda sarsıldık ve şok geçirdik. Dünyanın hiçbir yerinde, benzeri görülmemiş katliamlara maruz kalan halkını unutan ve bu yetmiyormuş gibi düşmanına bir de can simidi atan bir yönetim yoktur ve olmamıştır. Oysa bizler yavrularımızın kanına elleri bulaşan Siyonist liderlerin mahkemelerde yargılanmalarını görmek istiyorduk. Bu yetmiyormuş gibi utanmadan karşımıza çıkıp, bunu Filistin halkı için yaptıklarını söylüyorlar. Onlar bununla sadece düşmanın Filistin halkına yönelik cinayetlerini meşrulaştırıyorlar”.
Dünyadaki insan hakları örgütlerinden ve özgür insanlardan acilen olaya müdahale etmelerini isteyen kurban yakınları, Siyonist liderleri yargılamak için ciddi bir şekilde çaba gösterilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.