FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın Filistin halkını temsil hakkı yok

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden İsmail Rıdvan, Ramallah’taki Fetih yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ın Libya’nın Sirte kentinde toplanan Arap Zirvesi’ni Hamas’a saldırı için kullanmasını eleştirdi.

Rıdvan, Abbas’ın bu davranışının Filistin halkını uluslararası veya bölgesel toplantılarda temsil etme yetkisinin olmadığını gösterdiğini söyledi.

Hamas Hareketi Enformasyon Bürosu bugün (28 Mart Pazar) İsmail Rıdvan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamayı basına dağıttı. Rıdvan, kanuni yönden Mahmud Abbas’ın başkanlık süresinin sona erdiğini, siyasi ve ahlaki sınavdan da geçemediğini ve bu nedenle Filistin halkını temsil yetkisini kaybettiğini ifade etti.

Abbas’ın Hamas Hareketi’ni darbecilikle suçlamasının asılsız bir suçlama olduğunu kaydeden Rıdvan, gerçekte Abbas’ın ve Fetih Hareketi’nin seçim sonuçlarını kabul etmeyerek demokrasiye darbe yaptıklarını belirtti.

Abbas’ın Hamas’a karşı kullandığı hücum dilini Siyonist düşmana karşı kullanmadığına işaret eden Rıdvan, Ramallah yönetimi başkanının Siyonist işgalciden müzakerelere yeniden başlayabilmek için Yahudi yerleşim birimi inşasını durdurmasını gayet yumuşak bir dille rica ettiğini söyledi.

“Abbas’ın bugün en büyük arzusu Siyonist işgalciye doğru koşmak ve müzakerelere yeniden başlamak” diyen Rıdvan, Abbas’ın tavrının uzlaşı istemediğinin ve Amerika’nın planlarını uyguladığının delili olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (26) içerik yüklenmiştir.