FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın görev süresi uzatımını tanımıyoruz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri FKÖ Merkez Kurulu’nun başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın başkanlık süresini uzatma kararını tanımayacaklarını belirterek, hiçbir hukuki dayanağı olmayan FKÖ’nün ve ona bağlı kurulun alacağı kararların geçersiz olduğunu söyledi.

El-Cezire televizyonuna dün (15 Aralık Salı) bir demeç veren Hamas sözcüsü Ebu Zuhri şöyle dedi: “FKÖ Merkez Kurulu’nun kararı, bir yıldan beri başkanlık süresi bitmiş ve gayri meşru bir konuma düşmüş olan Mahmut Abbas’a verilmiş siyasi bir rüşvettir. Kurulun hiçbir kararı geçerli değildir. Hamas hareketi ne Abbas’ın ne de Meclisin süresinin uzatılmasını talep etti.”

Filistin içi diyaloğa ve barışa da değinen Ebu Zuhri bu konuda da şunları söyledi: “Hamas ve Fetih arasında yapılacak barış konusunda Amerika’nın vetosu devam ediyor. Amerika ancak, İsrail’i tanımayı ön gören Ortadoğu Dörtlüsü’nün ortaya koyduğu şartların kabul edilmesi durumunda bir anlaşmaya onay verir.”

Dr. Ebu Zuhri, esirler konusuna da değinerek bu konuda çabaların devam ettiğini ve karşılaşılan engellerin de Siyonistlerin inatçı tutumundan kaynaklandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.