FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın görüşmesi Filistin davasını hançerlemektir

Yahudi yerleşiminin gölgesinde İsrail’le görüşme yapmayacağını söylemesine rağmen bu sözünde durmayarak Obama’nın ev sahipliğinde New York’ta Netanyahu’yla bir araya gelmeyi kabul eden Mahmud Abbas’a tepkiler devam ediyor. Hamas’ın Siyasi Birim üyelerinden İzzet er-Reşak da başkanlık süresi dolmuş olan Mahmud Abbas’ın Netanyahu’yla masaya oturmayı kabul etmesinin Filistin davasının arkadan hançerlenmesi ve Siyonist işgalcilerin yerleşim politikalarına da açık çek verilmesi anlamına geleceğini söyledi.

İzzet er-Reşak’ın bugün (21 Eylül Pazartesi) yaptığı açıklamasında Abbas’ın böyle bir buluşmayı kabul etmekle Siyonist işgalcilerin Batı Yaka’da devam ettirdikleri Yahudi yerleşimciliğinin üzerine örtü çekmiş olduğunu dile getirdi.

İzzet er-Reşak açıklamasında Netanyahu’nun sadece Batı Yaka’da Yahudi yerleşimini artırma konusundaki ısrarıyla kalmayarak 1948’de işgal edilmiş bölgelerdeki Filistinlileri de yurtlarını terk etmeye zorlamak için yeni yollar ve metotlar geliştirmeye çalıştığına, bu konudaki tutumunu da zaten Ban İlan Üniversitesi konuşmasında açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekti.

İzzet er-Reşak, Mahmud Abbas’tan Netanyahu’yla masaya oturup da arayı düzmeye çalışacağına Filistin diyaloğunun önündeki engelleri kaldırmak ve Filistin içinde ittifakın sağlanması için bir şeyler yapmasını istedi.

Reşak, Siyonist işgal devletinin ABD Ortadoğu temsilcisi George Mitchell’in Batı Yaka’da Yahudi yerleşim merkezleri inşaatının dondurulması talebini kesin bir şekilde reddetmesine rağmen ABD’nin böyle bir toplantıyı organize etmesinin İsrail işgal devletiyle aynı safta durduğunun bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Reşak, işgal devletinin izlediği politikalar yüzünden dünyada yalnızlığa itilmesi sebebiyle ABD yönetiminin ona yardımcı olmaya ve onu bu yalnızlıktan kurtarmaya çalıştığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.