FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın konuşması müzakerelerin ölüm ilanıdır

Filistin Halk Partisi, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın 5 Kasım Perşembe günü yaptığı konuşmanın, Siyonist işgal devletiyle yürütülen müzakerelerin ölüm ilanı olduğunu söyledi.

Halk Partisi, bu sonuca Abbas’ın Oslo Anlaşması’ndan bugüne müzakerelerde benimsediği metodun yol açtığını kaydetti.

Halk Partisi, dün (7 Kasım Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. “Abbas’ın konuşması, ‘Yol Haritası’na bel bağlamanın sonudur ve Amerikan tavrının gölgesi haline gelen Ortadoğu Dörtlüsü’nün planının ölüm ilanıdır” ifadesine yer verildi.

Halk Partisi, Ramallah Yönetimi’nden Filistin Yönetimi’nin durumunu yeniden gözden geçirmesini, yönetimin işgalciye hizmet aracı konumundan kurtarılmasını ve gelecek dönemle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapılmasını istedi.

Öte yandan; Filistin Kurtuluşu Halk Cephesi, Abbas’ın konuşmasının müzakere seçeneğinin Filistinlilerin hedeflerini gerçekleştirmede başarısız olduğu kanaatini yansıttığını bildirdi.

FKHC temsilcisi Dr. Mahir Et-Tahir, “Müzakere seçeneğinin çıkmaz sokağa girdiği açıktır. Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın, bu seçeneğin Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak tek yol olduğuna inancı tamdı. Fakat öne sürülenin çözüm değil Filistin davasının tasfiyesi olduğu ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Dr. Mahir Et-Tahir, Filistinli grupları direniş ve ulusal uzlaşı üzerine kurulu alternatif plan belirlemek için hepbirlikte çalışmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.